CzechInvest přilákal rekordní počet investorů
22.2.2012 | Právo | Objem investic zprostředkovaný agenturou CzechInvest vzrostl loni na dvojnásobek. Zahraniční investoři loni v Česku investovali 13,5 miliardy korun, zbývajících 20,17 miliardy připadlo na tuzemské investory a dceřiné firmy mezinárodních společností.
Objem investic zprostředkovaný agenturou vzrostl loni na dvojnásobek. Oproti minulosti ale zůstává nízký.
Vládní agentura CzechInvest loni zprostředkovala investice za 33,7 miliardy korun. Jejich objem se tak meziročně zdvojnásobil. Počet investičních projektů, na které dohlížela agentura, vzrostl o 24 na rekordních 233. Včera to oznámil ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS).
Současný vývoj v oblasti přímých zahraničních investic přesto i nadále ostře kontrastuje se začátkem minulého desetiletí, kdy právě jejich mohutný příliv hnal českou ekonomiku dopředu. Ještě v roce 2006 CzechInvest přilákal investice za 120 miliard korun, nových projektů ale bylo tehdy o 47 méně než loni.
Zahraniční investoři loni v Česku investovali 13,5 miliardy korun, zbývajících 20,17 miliardy připadlo na tuzemské investory a dceřiné firmy mezinárodních společností. Nejvíce peněz, téměř 15,5 miliardy korun, šlo do výroby dopravních prostředků. Díky investicím, které loni agentura zprostředkovala, by mělo v Česku vzniknout 12 500 nových pracovních míst.
Největší loňskou investicí je podle generálního ředitele CzechInvestu Miroslava Křížka projekt farmaceutické společnosti Teva Czech Industries v hodnotě 2,15 miliardy korun na zvýšení výrobních kapacit v Opavě. Druhé místo patří dánskému výrobci hraček Lego, který do rozšíření výroby v Kladně investoval 1,6 miliardy. Třetí příčku obsadila českobudějovická strojírenská firma Robert Bosch. Její investiční projekt má hodnotu 1,4 miliardy Kč.
Takřka polovina investičních projektů loni mířila do IT a vývoje softwaru, což je velký posun oproti minulosti, kdy dominovaly investice do výstavby a modernizace výrobních linek. Největší podíl v počtu investic loni zaznamenaly se 112 novými projekty strategické služby. Do výzkumu a vývoje směřovalo 65 investičních projektů.
Investory lákala hlavně jižní Morava
Bezmála 90 procent investičních projektů připadlo na tuzemské firmy. Značnou část těchto projektů tvoří reinvestice zahraničních firem, které v Česku už dříve investovaly. Německé podniky loni v Česku umístily osm investičních projektů a americké pět. Z Velké Británie a Severního Irska pocházejí čtyři investiční projekty.
„Nejčastěji firmy se svými investicemi mířily do Jihomoravského kraje. Z pomyslného investičního koláče si loni nejvíce ukrojil Ústecký kraj, kam směřovaly investice v hodnotě 6,21 miliardy korun,“ uvedl Kuba.
Česko má nyní podle Křížka šanci získat další velké investice. „Několik projektů je na cestě, zatím ale nemohu hovořit o podrobnostech. Jsou to investice většího charakteru, které jsou zajímavé technicky i vývojově,“ podotkl. Kuba připomněl, že Sněmovna nyní projednává vládní novelu zákona o investičních pobídkách. Ta počítá s tím, že investiční pobídky budou moci čerpat i společnosti zabývající se výzkumem a vývojem nebo strategickými službami.
Celkový příliv přímých zahraničních investic do ČR za první tři čtvrtletí loňského roku meziročně klesl o 54,9 procenta na 64,5 miliardy korun.
Služby CzechTrade budou možná zdarma
Kuba včera zveřejnil i své záměry s druhou agenturou, která spadá do jeho resortu – CzechTrade. Podle ministra by v budoucnu mohla své služby tuzemským exportérům poskytovat zdarma. Většinu příjmů agentury CzechTrade tvoří dotace z rozpočtu ministerstva průmyslu a obchodu a díky zefektivnění chodu agentury by měly vystačit i na dosud placené služby, uvedl ministr.
„Je to můj záměr do budoucna, protože CzechTrade stejně dostává peníze ze státního rozpočtu a vydělá si jenom část. Pokud se nám podaří některé věci zefektivnit a ušetřit, tak se může stát, že budeme moci nabízet služby podnikatelům zadarmo,“ řekl Kuba.
CzechTrade podle Kuby z rozpočtu MPO dostává ročně 200 miliónů korun, za své služby od firem a podnikatelů inkasuje zhruba 18 miliónů. Čeští exportéři loni za podpory agentury CzechTrade uskutečnili vývoz v hodnotě kolem tří miliard korun, zhruba stejně jako v roce 2010.