CzechInvest na MSV: Investorům musíme mít co nabídnout
17.9.2010 | CzechInvest | U investorů musíme zvítězit osobním přístupem – to bylo hlavní poselství účasti agentury CzechInvest na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně 2010.
Po celý týden se tak mohli čeští podnikatelé i zahraniční firmy obrátit na odborníky agentury CzechInvest při konzultacích na stánku, nebo se zapojit do diskuse o budoucnosti investic v ČR na konferenci Potenciál ČR pro znalostní ekonomiku, která byla zároveň první oficiální příležitostí k setkání s novým generálním ředitelem agentury Miroslavem Křížkem.
„Abychom mohli investory lákat do České republiky s úspěchem, musíme jim mít co nabídnout,“ upozornil hned v úvodu svého vystoupení na konferenci Potenciál ČR pro znalostní ekonomiku Miroslav Křížek, generální ředitel CzechInvestu. „V době, kdy už nemůžeme našim východním sousedům konkurovat výrazně nižšími mzdami, daňovým systémem či mírou inflace, musíme k investorům hledat nové cesty. V této souvislosti bych chtěl poděkovat Ministerstvu průmyslu obchodu, které s CzechInvestem při lákání investic velmi úzce spolupracuje. Právě osobní přístup pana ministra k potenciálním investorům je tou přidanou hodnotu, která může ve finální fázi jednání hrát rozhodující roli,“ vysvětlil Křížek.
Jak vypadá rozhodování investora o umístění investice v ČR v praxi, představil na konferenci výkonný ředitel a jednatel společnosti Ingersoll Rand v České republice Zdeněk Keiser. „Naše společnost zakotvila v České republice už na počátku devadesátých let. Po celou dobu přípravy projektu jsme měli vynikající podporu od CzechInvestu, Ministerstva průmyslu a obchodu a Ministerstva financí, což během samotného výběru lokality velmi dobře působilo na zástupce naší americké matky. Také díky tomu jsme v následujících letech vybrali Českou republiku jako cíl pro další chystané projekty, které už tentokrát nebyly zaměřené jenom na výrobu, ale i na výzkum a vývoj či služby,“ uvedl Keiser.
Důležitou roli při rozhodování o umístění investice hraje dostatečné množství připravených průmyslových nemovitostí. Aktuální situaci České republiky v této oblasti představil Filip Kozák, vedoucí oddělení pronájmu průmyslových nemovitostí CB Richard Ellis. „Skoro polovinu trhu s podnikatelskými nemovitostmi tvoří aktuálně Praha, následovaná Plzní a Brnem. Je to díky poloze těchto měst na takzvaném Helsinském koridoru, který vede přes dálnici D5 z Německa do Prahy a z Prahy po dálnici D1 přes Brno dál na východ. Do budoucna čekáme ještě větší nárůst atraktivity této oblasti. Naproti tomu některé regiony, i ty s průmyslovou tradicí, jako například Ústecko či Chomutovsko, trpí nedostatkem kvalitně připravených průmyslových nemovitostí,“ vysvětlil Kozák.
Mezinárodní strojírenský veletrh v Brně se konal od 13. do 17. září 2010. Za celou dobu konání veletrhu jeho bránami prošlo více než 75 tisíc návštěvníků a vystavovalo na něm 1 606 firem z 26 zemí světa. Agentura CzechInvest na veletrhu vystavovala jako již tradičně společně s Ministerstvem průmyslu a obchodu a agenturou CzechTrade. Možnosti osobních konzultací na stánku využilo za tu dobu několik desítek zájemců. Ve čtvrtek 16. září uspořádala agentura CzechInvest v areálu výstaviště konferenci Potenciál ČR pro znalostní ekonomiku, kterou navštívily na čtyři desítky zájemců o aktuální informace z dění na poli investičních příležitostí.
Pro další informace kontaktujte tiskové oddělení agentury CzechInvest
Štěpánka Filipová, tisková mluvčí, tel.: +420 296 342 538, stepanka.filipova@czechinvest.org