CzechInvest 50 firmám poradil, jak ušetřit za energie
1.6.2010 | CzechInvest | Poslední měsíc zbývá na podání žádosti o dotaci z programu Eko-energie.
Na pět desítek velkých investorů i malých podniků si v Technologickém inovačním centru ČKD Praha poslechlo návod, jak ušetřit náklady na energii ve výrobě. Už za měsíc se totiž opět na čas uzavře možnost podávat žádosti o granty z evropského programu Eko-energie, součástí Operačního programu Podnikání a inovace. Právě tento program úspory energií štědře dotuje. Akci uspořádala agentura CzechInvest spolu se Sdružením pro zahraniční investice AFI.
„Podnikatelům sice zbývá už jen poslední měsíc na podání žádosti do třetí Výzvy programu Eko-energie, na dnešní akci jsme ale českým firmám nabídli především několik konkrétních případových studií, jak mohou snížit svoje náklady na energie – a nechat si přitom část nákladů na zavedení potřebných technologií proplatit ze zdrojů Evropské unie,“ vysvětluje Alexandra Rudyšarová, pověřená generální ředitelka agentury CzechInvest.
Pozvánku na dnešní akci přijaly například společnosti DENSO, Robert Bosch, Panasonic, Lasselsberger, Behr, Mann+Hummel nebo Plzeňský Prazdroj. Břetislav Vláčil, z nošovického podniku Radegast, přiznal, že Plzeňský Prazdroj intenzivně uvažuje o tom, že program Eko-energie využije.
„Mateřský koncern SABMiller celosvětově ohlásil, že bude investovat do úspor energií. To by se mělo týkat i nošovického Radegastu. Uvažujeme o několika projektech a od dnešní akce agentury CzechInvest si slibuji konkrétní návod, jak pracovat se žádostí o podporu. A samozřejmě také inspiraci pro případné další projekty,“ dodává Břetislav Vláčil, zástupce společnosti Plzeňský Prazdroj.
Podobné cíle má na dnešním semináři i společnosti Panasonic: „Panasonic má globální ambici stát se nejekologičtější společností zabývající se výrobou elektroniky. Týká se to jak našich výrobků, tak výroby samotné. V našem plzeňském závodě jsme třeba nedávno investovali do systému pro využívání odpadního tepla z výměníkové stanice, které využíváme pro další topení. Uvažujeme ale i o dalších projektech a právě na dnešním semináři chci najít inspiraci i návod jak na ně,“ přiznává Adam Straňák ze společnosti Panasonic.
„V době, kdy se i naše ekonomika pomalu vzpamatovává z globálního propadu, jsme chtěli dát českým firmám návod, jak díky chytrým investicím výrazně ušetřit budoucí náklady a také prospět životnímu prostředí,“ shrnuje účel semináře Václav Skála, projektový manažer oddělení AfterCare, které se v rámci agentury CzechInvest stará o společnosti, které už v České republice podnikají.
Aktuální výzva program Eko-energie nabízí celkem tři miliardy korun podnikům všech velikostí. Finance je možné použít například na využití odpadní energie při výrobě, modernizaci zařízení na výrobu energie nebo zateplení výrobních budov a kanceláří. Malé a střední podniky mohou získat podporu i na využití obnovitelných a druhotných energetických zdrojů. Jeden projekt může získat dotaci v hodnotě 500 tisíc až 250 milionů korun. Příjem žádostí se otevřel 1. března a trvá do 30. června 2010.
Pro další informace kontaktujte tiskové oddělení agentury CzechInvest
Lucie Kocourková, tisková mluvčí, tel.: +420 296 342 538, lucie.kocourkova@czechinvest.org