CzechAccelerator za první rok pomohl už 10 firmám

24.3.2011 | CzechInvest, MPO | Díky úspěchům ze Silicon Valley se CzechAccelerator rozšíří do dalších zemí.

logo OPPIProjekt CzechAccelerator pomohl za první rok fungování už deseti českým firmám. Díky CzechAcceleratoru mohly strávit tři měsíce v prostorách podnikatelského inkubátoru Plug & Play Tech Center v americkém Silicon Valley. Jejich zástupci tak měli jedinečnou příležitost setkat se s investory, konzultovat své záměry s odborníky na americký trh a legislativu a zúčastnit se desítek networkingových akcí. Úspěch pilotního programu agentury CzechInvest, který se otevřel vloni v dubnu, přiměl Ministerstvo průmyslu a obchodu rozšířit program do několika dalších zemí světa.

logo EEI„Prostřednictvím projektu CzechAccelerator nechceme jen dostat několik českých firem na světové trhy. Jeho cena je především v tom, že pomáhá zvyšovat konkurenceschopnost celé České republiky díky praktické podpoře inovačních firem," říká ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek.

„CzechAccelerator pomáhá přitáhnout pozornost českých firem k trhům a možnostem, na které by jinak možná ani nepomyslely, protože by se jim mohly zdát příliš exotické. Úspěchy prvních deseti účastníků ale ukazují pravý opak," říká Petr Očko, ředitel sekce fondů EU, výzkumu a vývoje Ministerstva průmyslu a obchodu

„Účastníci pilotního projektu CzechAccelerator v Silicon Valley mají za sebou pozoruhodné úspěchy, na které by z České republiky dosahovali jen stěží nebo by na ně čekali mnohem déle. Způsob pomoci, který jsme zvolili, se osvědčil a splnil naše očekávání. Důkazem je pro nás další rozvoj firem, které se programu už zúčastnily, nové zkušenosti, kontakty a dokonce i uzavření konkrétních smluv,“ vysvětluje generální ředitel agentury CzechInvest Miroslav Křížek.


Na konci loňského března do Kalifornie odletěly první tři společnosti: BoldBrick, Cognitive Security a Imagemetry. Tři měsíce v Silicon Valley jim přinesly nové zkušenosti a především nové kontakty. Podařilo se jim se setkat se zástupci těch nejvýznamnějších firem, jako je například Microsoft. Společnost Imagemetry dle svých slov díky schůzkám s potenciálními investory a partnery například odhalila i vlastní slabé stránky.

Další společností, která díky programu agentury CzechInvest dostala příležitost prorazit na americký trh, se stala E&S Software, která v USA strávila léto. Svůj produkt představila osmi stovkám venture kapitalistů, IT šéfů velkých amerických firem a amerických médií. Prezentaci měla na programu i třetí největší americká televizní stanice CBS. Na konferenci DEMO 2010, nejprestižnější akci v Silicon Valley, na níž nadějné firmy představují své produkty z oblasti nových technologií a inovací, se E&S Software prezentovala jako vůbec první česká firma a představila nejnovější verzi svého emailového klienta eM Client.

Od října do prosince 2010 v Kalifornii operovali zástupci společností Devmasters (Ontheroad.to), Dinasys a Kertak Nanotechnologies. Kromě posledních dvou jmenovaných společností se zatím programu zúčastnily samé ICT firmy. „Celkově považuji působení v USA za velmi přínosné. Pobyt v Silicon Valley nám pomohl posunout projekt Ontheroad.to mnohem dál a především díky němu jsme získali neocenitelné kontakty, partnery a zkušenosti pro expanzi na americkém trhu. Jako dobrá volba se ukázalo Plug & Play Tech Center, kde oceňuji velmi dobrou organizaci a nadprůměrnou kvalitu služeb. Vynikající byla také spolupráce s Lenkou Kučerovou, zástupkyní agentury CzechInvest pro západní pobřeží USA,“ říká Michal Bláha, zakladatel společnosti Ontheroad.to.

V těchto dnech se ze Silicon Valley vrací další účastníci programu, společnosti COEX, AdvaICT a Cosect. „Cesta do Silicon Valley měla naší společnosti přinést především poznání amerického trhu a otestovat připravenost našich produktů a služeb. Na základě získaných kontaktů a zkušeností plánujeme v nejbližší době založení americké pobočky. Právě díky získaným zkušenostem a informacím jsme si vyjasnili, jak bude vypadat celý záměr našeho působení za oceánem. Získané kontakty v této chvíli přeměňujeme na strategická partnerství,“ vysvětluje manažer firmy AdvaICT Jakub Vejmola.

Projekt CzechAccelerator 2011 – 2014 podporuje nadějné české malé a střední podniky při komercializaci produktů v zahraničí. Pilotní část projektu se uskutečnila v Plug & Play Tech Center v americkém Silicon Valley, ve kterém je více než 250 start-up firem zejména z oblasti internetu, mobilních i bezdrátových technologií a sociálních sítí. Svá sídla nebo klíčová vývojová centra mají v této oblasti i nejvýznamnější IT firmy světa jako Google, Sun Microsystems, Oracle nebo Microsoft. Nyní se projekt rozšíří i do dalších zemí světa a bude financován z Operačního programu Podnikání a inovace. Do programu se v této fázi mohou přihlásit pouze mimopražské firmy. Pro přihlášení do CzechAcceleratoru stačí vyplnit jednoduchou přihlášku, která je ke stažení na internetových stránkách www.czechaccelerator.cz.


Pro další informace kontaktujte tiskové oddělení agentury CzechInvest

Štěpánka Filipová, tisková mluvčí, tel.: +420 296 342 538, stepanka.filipova@czechinvest.org


Kontakt na MPO:

Mgr. Pavel Vlček, tiskový mluvčí, tel.: +420 224 853 311, pavel.vlcek@mpo.cz, press@mpo.cz   


API

Etická linka CzechInvest

Logo ministerstva průmyslu a obchodu ČR