Čeští výzkumníci se prezentovali v USA
3.6.2015 | CzechInvest | Americkým partnerům mohou nabídnout infrastrukturu a společný výzkum.
Agentura CzechInvest, společně s Velvyslanectvím České republiky ve Washingtonu, uspořádala Technologickou misi ve Spojených státech amerických. Ta se odehrála v týdnu od 25. do 29. května 2015 a kromě zástupců státní správy se jí zúčastnili také čtyři výzkumní pracovníci a zástupci prominentních českých výzkumných institucí a center.
„Cílem bylo představit Českou republiku jako technologicky vyspělou zemi schopnou vědecko-výzkumné spolupráce na nejvyšší úrovni, seznámit americké partnery s naší výzkumnou infrastrukturou a možnostmi jejího využití pro oboustranně zajímavé projekty, a v neposlední řadě se také dozvědět více o možnostech financování společného výzkumu ze strany USA,“ vysvětlil projektový manažer CzechInvestu Roman Pašek.
Z toho důvodu se delegace sešla mimo jiné i se zástupci National Science Foundation či National Institutes of Health, kteří nabádali české výzkumníky k aktivnější snaze o spolupráci s americkými partnery za využití grantových prostředků obou agentur. Především zástupce National Institutes of Health zdůraznil, že mají eminentní zájem o excelentní výzkum z České republiky a jsou ochotni se značnou měrou podílet na realizaci společných výzkumných záměrů. Financování NIH je založeno na principu excelence a není tedy nijak spojeno s místem realizace financovaného projektu.
Další program zahrnoval například návštěvy a jednání o výzkumné spolupráci na The George Washington University, University of Maryland, Duke University v Durhamu, Severní Karolíně, National Institute of Standards and Technology, či Office of Naval Research Global, která má jednu ze svých poboček v Praze. Hlavní témata, kde byl identifikován zájem o hlubší spolupráci, jsou ve výzkumu modelování lidského těla, kybernetické bezpečnosti a kryptografie, průmyslové automatizace a agentních technologií, v oblasti pokročilých materiálů a nanotechnologií, či ve spolupráci nově budovaných sdílených laboratoří v České republice a USA
Celý program byl završen společenským setkáním na velvyslanectví, kde byla přivítána většina aktérů mise z české i americké strany velvyslancem Petrem Gandalovičem. „Posílení výzkumné spolupráce mezi Českou republikou a Spojenými státy americkými je jednou z mých priorit ve funkci velvyslance a já velice oceňuji výtečnou spolupráci s agenturou CzechInvest na těchto aktivitách. Mise odhalila českým výzkumníkům četné možnosti spolupráce, jichž ale zatím není dostatečně využíváno, ačkoliv příležitosti v USA patří k největším na světě“, podotknul velvyslanec Gandalovič.
Agentura CzechInvest se podporou internacionalizace českého výzkumu a vývoje zabývá dlouhodobě a USA považuje za jednoho z nejdůležitějších partnerů v této oblasti. Podobné aktivity má proto v plánu rozvíjet i do budoucna.