Český motor míří i do amerických letadel
7.2.2012 | Technický týdeník | Historicky úplně první letecký motor vyvinutý v České republice, který bude montován také do amerických letadel, se nyní dostává do závěrečné fáze schvalování. Jeho provoz už povolily evropské letecké úřady a nyní čeká na úřední souhlas ve Spojených státech. Podle generálního ředitele agentury CzechInvest Miroslava Křížka je GE Aviation, která motor vyvinula, příkladem investora, který má pro Českou republiku mimořádný přínos.
Historicky úplně první letecký motor vyvinutý v České republice, který bude montován také do amerických letadel, se nyní dostává do závěrečné fáze schvalování. Jeho provoz už povolily evropské letecké úřady a nyní čeká na úřední souhlas ve Spojených státech. Sériová výroba motoru už v Česku začala.
Turbovrtulový motor má označení H80 a vyvinula jej česká pobočka americké společnosti GE Aviation.
„Společnost GE Aviation dodává pohonné jednotky především do velkých dopravních letadel a do vojenských strojů. Dosud je nevyráběla pro menší letadla, avšak chtěla proniknout i do této části trhu,“ říká Milan Šlapák, obchodní ředitel české odnože firmy. Zde si ovšem drží pevnou pozici kanadská společnost Pratt & Whitney, zejména díky svému celosvětově oblíbenému motoru PT6.
Při hledání vhodného konkurenčního pohonu se Američané rozhlíželi všude po světě a všimli si, že na trhu existuje český motor označovaný jako M601. Je už čtyřicet let starý a patřil pražskému podniku Walter Engines.
„Motor má kapacitu pro vylepšování, a tak GE Aviation v roce 2008 koupila vybraná aktiva z firmy Walter, včetně strojů, zařízení a dokumentace týkající se motoru M601, a také převedla zaměstnance, kteří se jeho výrobou zabývali,“ popisuje použitý obchodní postup Milan Šlapák. Vývoj se přestěhoval z pražských Jinonic na opačný konec Prahy do Letňan, kde česká pobočka GE Aviation zaměstnává přes 400 lidí.
Nový motor zde vznikl za tři roky, právě díky tomu, že vycházel z už osvědčené koncepce. Kdyby vývoj začínal od nuly, trval by minimálně dvakrát déle.
Stroj pro tropy i velehory
Motor M601 se díky své vysoké spolehlivosti vyrábí dodnes, hlavně pro ruský trh. Zvládne sibiřskou zimu, má obrovskou výdrž, takže se obejde bez servisních center.
„Naopak v příliš horkém počasí anebo ve vysokých nadmořských výškách, kde je jiný tlak vzduchu, třeba v Nepálu, jeho výkon o něco klesá. Konstruktéři nového motoru proto měli za úkol vzít to nejlepší z původní koncepce a dále ji vylepšit,“ vysvětluje Šlapák. Cílem bylo získat pohonnou jednotku nabízející ještě lepší služby i v letounech, které operují v Africe, Austrálii a Jižní a Střední Americe.
Nový motor H80 tedy dostal nové materiály vyvinuté v GE, včetně slitin, které vydrží vyšší teploty a větší namáhání. Většina vývojové práce probíhala v Praze ve spolupráci s evropským vývojovým střediskem GE Aviation ve Varšavě a vývojovými centry v USA. Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR na vývoj udělilo výzkumný grant ve výši 70 milionů korun, další miliony investovala GE Aviation.
Je to rozdíl oproti řadě zahraničních firem, které v podnicích, jež v Česku koupí, ponechávají běžnou výrobu, avšak celý vývoj přenášejí do svých mateřských zemí.
„GE Aviation je příkladem investora, který má pro Českou republiku mimořádný přínos. Jsem velice rád, že tato firma doká za la využít znalostí místních konstruktérů k úspěšné certifikaci nového turbovrtulového motoru H80,“ hodnotí například Miroslav Křížek, generální ředitel agentury CzechInvest, který se stal kmotrem nového motoru.
Také ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba si na slavnostním setkání u příležitosti evropské certifikace motoru pochvaloval: „Investice GE Aviation je ukázkou toho, kam by měla směřovat proinvestiční politika. Letecký průmysl vytváří vyšší přidanou hodnotu se značným podílem vysoce kvalifikované práce. A jedná se o obor, který je zdrojem inovací pro další obory.“
Klid pro sysla
„Hned vedle našich zkušeben na letišti Letňany žije chráněný sysel obecný. Takže jsme museli zkušebny pořádně odhlučnit, abychom jej nerušili nadměrným hlukem,“ popisuje kuriózní detaily vývoje motoru Milan Šlapák. A má i další zážitky.
„Potřebovali jsme simulovat déšť, mlhu, kroupy nebo sněžení. S deštěm nebyl problém - prostě jsme proti běžícímu motoru pouštěli z trysek vodu. Kroupy se musely vyrábět v mixéru z ledu a vhánět do motoru. Ovšem s testy sněžení, při nichž je sníh napodobován chladnoucí vodou stříkanou z trysek přes větrák, jsme museli čekat na dny, kdy bylo venku aspoň minus deset stupňů, aby byla zkušebna chlazena i zvenku.“
Motor H80 je nejenom prvním českým motorem určeným i pro americká letadla, ale také prvním motorem koncernu GE sériově vyráběným mimo území USA. Michal Šlapák věří, že pokud se zařízení v praxi osvědčí, bude společnost v České republice připravovat další letecké projekty.
Vyšší výkon i větší úspora
V této chvíli má motor schválení do výroby od Evropské agentury pro bezpečnost letectví (EASA) z konce loňského roku a jeho autoři očekávají, že v nejbližší době získají osvědčení i od amerického Federálního úřadu pro letectví (FAA).
Ve srovnání s původním motorem M601 je nový motor H80 s 800 koňskými silami výkonnější, úspornější a odolnější. Není nutné u něj provádět kontrolu palivových trysek a horkých částí motoru. Pyšní se rovněž prodlouženou provozní dobou 3600 letových hodin či 6600 cykly mezi generálními opravami.
Pražská GE Aviation jich letos plánuje vyrobit více než sedmdesát. V dalších letech by měla produkce podle předpokladů vzrůst až na 150 kusů ročně. Motor byl již vybrán jako pohon pro dopravní letadlo pro regionální přepravu L410, vyráběné v Aircraft Industries v Kunovicích, pro americký stroj Thrush 510G používaný v zemědělství nebo pro nový dvoumotorový desetimístný ruský letoun Rysačok od společnosti Technoavia.