Česko slavilo na světovém veletrhu biotechnologií úspěchy s Mezinárodním centrem klinického výzkumu

16.5.2007 | CzechInvest | Připravované Mezinárodní centrum klinického výzkumu v Brně (International Clinical Research Center Brno, dále jen ICRC) vyvolalo v Americe zájem odborné veřejnosti i průmyslu. Reportáž o něm natočil i jeden z největších veřejnoprávních rozhlasů – stanice NPR.

Představení unikátního projektu na mezinárodním fóru, který vloni schválila česká vláda s celkovým rozpočtem dvě miliardy korun, proběhlo v rámci veletrhu a konference BIO 2007 v Bostonu minulý týden. Jedná se o největší výstavu biotechnologií na světě, již letos navštívilo více než 20 tisíc účastníků. Za podpory české vlády a jejích institucí se ho zúčastnilo i 13 českých biotechnologických firem špičkové úrovně, mezi nimi Contipro či Biologicals. Pozornost se soustředila také na projekt ICRC, který se rodí v Brně při Fakultní nemocnici u sv. Anny a jenž by se měl stát prvním mezinárodním výzkumným centrem v oblasti lékařského a biotechnologického výzkumu. Odbornou veřejnost s ICRC seznámil Tomáš Kára, výkonný ředitel ICRC, a Virend Somers, profesor medicíny na rochesterské Klinice Mayo, který je zároveň mezinárodním ředitelem projektu. Právě na spolupráci amerických a českých specialistů je ICRC založeno. Část programu se věnovala i největšímu evropskému biotechnologickému klastru, který také vznikne v jihomoravské metropoli propojením laboratoří základního výzkumu kampusu Masarykovy univerzity, laboratoří nového animálního výzkumného centra Fakulty veterinárního lékařství, ICRC a pracovišť Středoevropského technologického institutu.

 „Kladné přijetí ICRC zástupci akademické sféry, další odbornou veřejností a firmami, které potvrdilo jeho  rostoucí potenciál, považuji za veliký úspěch. Mezinárodní centrum bude mít určitě pozitivní vliv na rozvoj biotechnologií v celé České republice, “ říká Radomil Novák, ředitel Zahraničního zastoupení CzechInvestu v Kalifornii.

ICRC zapojí Českou republiku do významných projektů aplikovaného výzkumu, poskytne nejmodernější diagnostiku a léčbu zejména kardiovaskulárních onemocnění a zajistit kvalitní vzdělávací program pro lékaře i veřejnost. Už několik let probíhají společné výzkumné projekty a výměnné programy pro české a americké lékaře. V brněnské Fakultní  nemocnici u svaté Anny mezitím pokračují stavební úpravy pro vybudování nejmodernějšího centra pro výzkum.

Více o biotechnologiích v České republice

V České republice působí asi 70 biotechnologických a farmaceutických společností převážně v oblasti medicíny. Velká část těchto firem úzce spolupracuje s farmaceutickým průmyslem. Několik biotechnologických firem se zabývá také ochranou přírody, dekontaminací, sanací a rekultivací půdy a vody. 


API

Etická linka CzechInvest

Logo ministerstva průmyslu a obchodu ČR