České nanotechnologické firmy pronikají na japonský trh
29.2.2012 | CzechInvest | Veletrh Nano tech 2012 přinesl českým firmám nové možnosti spolupráce.
Mezinárodní veletrh Nano tech 2012, který se konal od 15. do 17. února 2012 v Tokiu, potvrdil silnou pozici české nanotechnologie ve světě. České firmy a instituce na jedné z nejvýznamnějších akcí v dané oblasti se představily v historicky prvním českém pavilonu a z Japonska si přivezly řadu nových poznatků, důležitých kontaktů a příležitostí pro další rozvoj. Navíc českou společnost Advanced Materials – JTJ s.r.o. organizátor veletrhu vyhodnotil jako firmu s největším potenciálem pro japonské partnery.
Účast desítky českých firem a institucí na nanotechnologickém veletrhu společně zorganizovaly agentury CzechInvest a CzechTrade. K realizaci akce přispělo také Velvyslanectví ČR v Japonsku. „Historicky prvnímu českému pavilonu na veletrhu předcházely naše návštěvy na několika předchozích ročnících, kdy jsme sbírali informace a připravovali prostor pro úspěšnou prezentaci,“ konstatuje generální ředitel agentury CzechInvest Miroslav Křížek. „Díky tomu se letos český pavilon mohl srovnávat se špičkou zúčastněných evropských pavilonů.“
Na Nano techu 2012 se prezentovaly jak zaběhnuté české nanotechnologické společnosti, tak i nové startupy a spin-off společnosti českých univerzit. Navázaly zde spolupráci s japonskými i světovými partnery. Zájem o spolupráci s českými subjekty vyjádřila například University of Illinois at Urbana nebo NanoTechnology Research Association.
Výrazný úspěch na veletrhu Nano tech 2012 zaznamenala firma Advanced Materials – JTJ s.r.o. vyvíjející a vyrábějící fotokatalytické nátěrové hmoty. Organizační výbor veletrhu ji vybral jako strategický subjekt s největším potenciálem pro japonské partnery. „Zúčastnili jsme se díky tomu řady důležitých schůzek s místními firmami a částečně nám byly kompenzovány i cestovní náklady,“ říká jednatel a ředitel firmy Advanced Materials – JTJ s.r.o. Jan Procházka. „Celkem se nám podařilo navázat přes čtyřicet nových kontaktů, z nichž zhruba deset mělo seriózní zájem o licenci našich fotokatalytických nátěrů v Japonsku, Hong Kongu, Taiwanu, Malajsii a Mongolsku,“ dodává.
Už podruhé se veletrhu zúčastnila společnost Pardam s.r.o., výrobce keramických nanovláken, která pro ni do celého světa distribuuje společnost Kertak Nanotechnology. „S konkrétními představami o využití našich materiálů nás na veletrhu oslovili zástupci tří největších japonských společností Toshiba, Panasonic a Mitsubishi,“ říká generální ředitel společnosti Pardam s.r.o. Daniel Možíš.
Zlínské firmě SPUR a.s., která vyvíjí a vyrábí laboratorní i výrobní linky na přípravu nanovláken a filtrační materiály na nanovlákenné bázi, se podařilo navázat kontakty z komerční i akademické oblasti z Asie i Evropy. „Potěšilo nás zejména zjištění, že naše produkty snesou srovnání s konkurenčními výrobky i v těch nejpřísnějších kritériích. Velký zájem jsme zaznamenali o antibakteriální filtrační materiály,“ říká generální ředitel společnosti SPUR a.s. Tomáš Dudák.
Zájmu návštěvníků se těšila i unikátní nanovlákenná membrána vyvinutá společností Nanoprotex s.r.o. za podpory Technické univerzity v Liberci, Fakulty textilní. „Její vlastnosti ji předurčují k využití hlavně pro outdoorové, sportovní a armádní účely,“ říká za Technickou univerzitu v Liberci Roman Knížek, který se na vývoji membrány podílel. Spuštění průmyslové výroby připravuje firma Nanoprotex s.r.o. v tomto roce.
Na letošní ročník veletrhu Nano tech zavítalo 45 024 návštěvníků, v 780 výstavních buňkách se zde prezentovalo 500 firem a institucí. „Na základě úspěchu a zájmu českých firem byly rezervovány prostory pro český pavilon i na následující ročník,“ dodává generální ředitel CzechInvestu Miroslav Křížek.
Pro další informace kontaktujte tiskové oddělení agentury CzechInvest
Štěpánka Filipová, tisková mluvčí, tel.: +420 296 342 538, stepanka.filipova@czechinvest.org