České klastry jsou stabilní, zapracovat by měly na vzdělávání svých manažerů

20.9.2013 | CzechInvest | Podle průzkumu německé VDI/VDE Innovation + Technik GmbH se mohou české klastry chlubit stabilní členskou základnou a úzkou spoluprací.

Klastry

Naopak podprůměrně investují do dalšího vzdělávání členů manažerského týmu a propagace svých výsledků.

Podle stejné mezinárodně uznávané metodologie už bylo srovnáno více než 500 klastrů ze 34 zemí světa. Všechny české klastry zahrnuté do výzkumu obdržely prestižní bronzovou známku klastrové excelence. Z analýzy vyplynulo, že české klastry jsou obecně menší (od 15 do 40 členů) a ne vždy geograficky koncentrované kolem sídla klastru, což se negativně odráží na dalším rozvoji spolupráce. Podle doporučení analytiků by klastrům prospělo zapojit více členů a lépe organizovat spolupráci pomocí pracovních skupin. Naopak v oblasti spolupráce na aktuálních projektech fungují česká uskupení výborně i díky jasnému rozvržení rolí, vysoké míře spolupráce a aktivitě klastrových manažerů. Právě na jejich další rozvoj by ale měly klastry uvolňovat více prostředků - celkem 42 % hodnocených klastrů ohodnotili v tomto ohledu odborníci známkou nedostatečně.

CentramoBenchmarkingovou analýzu si nechala zpracovat agentura CzechInvest, která dlouhodobě podporuje rozvoj klastrů v České republice. Náklady byly spolufinancovány z mezinárodního projektu CENTRAMO.

logo publicitaPodrobnou zprávu si můžete stáhnout zde.


API

Etická linka CzechInvest

Logo ministerstva průmyslu a obchodu ČR