České high-tech strojírentsví směřuje k R&D centrům

15.2.2007 | CzechInvest | Vysoká kvalita a dlouholetá tradice – to je základní charakteristika high-tech strojírenství u nás. V Česku se navíc trendy postupně ubírají ve prospěch R&D center. Jen v sektoru přesného strojírenství CzechInvest mezi lety 2002 až 2006 zprostředkoval 38 R&D projektů.

Po následující dva dny bude moci celé odvětví ukázat své přednosti na největším evropském veletrhu v oboru – Imaging, Photonics and Optical Technology (IPOT), který dnes začal v Birminghamu ve Velké Británii. Letos se ho účastní přes 600 špičkových firem z Británie, USA a Japonska působících v přesném strojírenství, optoelektronice a laserové technice.

České strojírenství nestojí výhradně na přítomnosti zahraničních firem. „Naše firmy jsou technicky velmi zdatné a pokrývají širokou paletu subsektorů high-tech strojírenství, jako například optiku, regulační a měřící techniku, obrábění precizních dílů nebo automatizaci. Jejich   aktivity zahrnují design výrobků,  konstrukci i samotnou výrobu,“ říká Tomáš Hruda, generální ředitel agentury CzechInvest. Pro zahraniční investory se však místní dodavatelé stávají vhodnými partnery. České podniky mohou cizím firmám zajistit výrobu komplexních strojů a technologických celků  nebo kvalitní subdodávky. Jejich portfolio zahrnuje výrobu turbín, dopravních a klimatizačních zařízení, potravinářských, montážních, kovoobráběcích a tvářecích strojů. Příkladem českých firem, které vyrábí prvotřídní měřící přístroje,  je ZPA CZ nebo Metra Šumperk, která vyváží zboží do celé Evropy nebo na Střední východ. Ve výrobě progresivních obráběcích strojů si dobře stojí TOS Varnsdorf nebo plzeňská Škoda Machine Tool. Ta se v posledních letech soustřeďuje na vývoj vysoce sofistikovaných strojů s nejvyšším stupněm automatizace. Špičkové tvářecí stroje produkuje společnost Šmeral Brno, jejíž roční obrat se pohybuje kolem 550 mil. Kč. Firmy čerpají z tradice a  zázemí odborných technických škol. Česká republika má totiž stále jeden z nejvyšších podílů absolventů technických oborů na světě.

Tuzemští inženýři jsou nadto autoři několika průkopnických patentů zahrnující svítivé diody známé pod zkratkou LED nebo indikátory z tekutých krystalů (LCD). V současnosti Výzkumné centrum pro strojírenskou výrobní techniku a technologii při ČVUT ve svých laboratořích vyvíjí plně optimalizovaný obráběcí stroj nebo inteligentní systémy pro výrobní zařízení. „Úkolem CzechInvestu je propojovat univerzitní výzkum s  potřebami průmyslových společností. K tomu slouží i setkávání na mezinárodní úrovni,“ dodává Hruda.


API

Etická linka CzechInvest

Logo ministerstva průmyslu a obchodu ČR