České firmy investují miliony do výzkumu a vývoje

15.3.2007 | CzechInvest | Rok 2006: CzechInvest evidoval investice českých firem do technologických center za půl miliardy korun.

České firmy sázejí na výzkum a vývoj. Jen CzechInvest se vloni podílel na projektech technologických center českých společnostní za více než půl miliardy korun. V těchto střediscích najdou uplatnění bezmála dvě stovky výzkumníků – především vysokoškolsky vzdělaných odborníků prakticky ze všech oborů.

V Plzni připravuje nové vývojové centrum určené převážně pro projekty v jaderné i klasické energetice česká společnost ZAT a.s.Vývojáři se zaměří hlavně na systémy skupinového a individuálního řízení regulačních mechanismů jaderných reaktorů používaných například v elektrárně Temelín nebo Dukovany a na systémy pro lokální ochrany parogenerátorů. „Naši zákazníci potřebují individuální řešení a prakticky každý náš produkt je tím pádem unikátní, což vyžaduje významný podíl výzkumné a vývojové činnosti“, vysvětluje Vladislava Česáková, výkonná ředitelka managementu společnosti ZAT. „I když v Plzni zaměstnáváme asi stovku vývojových a projekčních pracovníků, kapacita našeho pracoviště už nestačí poptávce. Proto do nového centra investujeme dalších bezmála 100 milionů korun. Vznikne nejméně 15 pracovních míst pro technické profese. Díky spolupráci se Západočeskou univerzitou v Plzni předpokládáme, že většinu našich čerstvých odborníků najdeme právě tam.“

Mezi ambiciózní české společnosti patří firma MICOS, která v Prostějově staví technologické centrum informačních a komunikačních technologií, kde bude vyvíjet komponenty optických datových sítí a elektromagnetické kompatibility. „Snažíme se spolupracovat s VUT v Brně, ČVUT v Praze a se Střední odbornou školou a středním odborným učilištěm informatiky a spojů v Brně,“ říká Svatoslav Novák, jednatel společnosti MICOS. „Pro projekt budeme potřebovat asi dvacítku specialistů na optiku, elektromagnetickou kompatibilitu a informační systémy. Divize, která má inovace na starosti, doposud sídlila v nevyhovujících prostorách – do nového střediska investujeme okolo 65 milionů korun. Počítáme také s tím, že se díky naší investici podaří alespoň trochu snížit migraci kvalitních odborníků z Prostějovska do lukrativnějších míst jako je Brno nebo Praha.“

Výzkum a vývoj nových produktů je základním předpokladem budoucího rozvoje ekonomiky a je dobře, když jsou nositeli inovativních myšlenek právě domácí firmy,“ dodává Tomáš Hruda, generální ředitel agentury CzechInvest. „Z mnohých českých firem se během let staly významné společnosti jak v obchodu, tak ve výzkumu. To, že se CzechInvest mohl jen za minulý rok podílet na vývojových projektech domácích firem v hodnotě půl miliardy korun, je toho jedině důkazem. Právě investicím do sofistikovaných technologií věnujeme v naší agentuře hlavní pozornost.“

Mezi další významné české investice do vědy a výzkumu, na nichž pracovala i agentura CzechInvest, patřil v roce 2006 projekt Metry Blansko, která na jižní Moravě staví středisko pro výzkum radiofrekvenční identifikace. Investuje 32 milionů korun a zaměstná tři desítky odborníků.

Společnost D. S. K. už na začátku roku oznámila, že se bude v Teplicích zabývat výzkumem a vývojem dalších verzí spalovacích jednotek pro využití všech druhů biomasy a odpadů pro výrobu energie z obnovitelných zdrojů. Investuje nejméně 77 milionů korun a vytvoří 20 nových specializovaných míst.

Téměř 50 milionů korun hodlá v areálu ostravského Vědeckotechnologického parku investovat firma ELCOM, která ve vývoji a produkci automatizovaných měřicích, řídicích a testovacích systémů pro různé oblasti průmyslového využití zaměstná nejméně 19 odborníků. Největším projektem střediska pro výzkum a vývoj, na němž CzechInvest v roce 2006 spolupracoval, bylo technologické centrum společnost Swell, která v Hořicích rozšiřuje vývojářské zázemí pro díly v automobilovém průmyslu.

Více o společnosti MICOS

MICOS spol. s. r. o. je ryze česká společnost. Vznikla v roce 1991 s podnikatelskou činností v oblasti výpočetní techniky a jako poskytovatel softwarových služeb. Dnes MICOS dodává také elektronické a telekomunikační systémy pro komplexní správu budov, poskytuje kompletní řešení informačních systémů a zabývá se i výrobou a vývojem zařízení pro telekomunikace a slaboproudou elektrotechniku. Mezi zákazníky společnosti patří Teléfonica O2, Siemens, Eltodo EG, Dopravní podnik hl. m. Prahy, Vodafone a další. V roce 2006 měla obrat přes 870 milionů korun.

PR kontakt:

Svatoslav Novák

e-mail: svatoslav.novak@micos.cz

Tel: 271 770 485

Fax: 271 770 486

Více o společnosti ZAT Příbram

Společnost ZAT a.s. začala v Příbrami své první jednoduché automaty pro místní podniky vyrábět  téměř před 50 lety. V současné době je ZAT a.s. inženýrskou firmou, která se zaměřuje na automatizaci průmyslových procesů, zejména v oblasti klasické a jaderné energetiky, dopravy, povrchové těžby a distribuce plynu. Společnost má zastoupení v Bulharsku, Egyptě, Indii, Íránu, Jemenu, Jordánsku, Sýrii a Mongolsku. V roce 2006 měl ZAT obrat 580 milionů korun.

PR kontakt:

Alena Svátová, vedoucí oddělení Komunikace a propagace

e-mail: Alena.Svatova@zat.cz

Tel: 318 652 402

Mobil: 736 519 402

 

Největší české investice do technologických center v roce 2006*
Investor Sektor Investice
(mil CZK)
Pracovní
místa
Kraj
SWELL ostatní 242,88 52 Královéhradecký
ZAT Automatizace průmyslových procesů 91,27 15 Plzeňský
D.S.K. strojírenské zařízení 77,10 20 Ústecký
ELCOM elektronické zařízení 50,00 19 Moravskoslezský
MICOS elektronické součástky, polovodiče 35,75 18 Olomoucký

* Tabulka ukazuje pouze ty investice, na kterých se nějakým způsobem podílela agentura CzechInvest


API

Etická linka CzechInvest

Logo ministerstva průmyslu a obchodu ČR