Česká republika hledá recept jak vzkřísit staré průmyslové areály

9.11.2006 | CzechInvest | Na území České republiky se, i v důsledku dlouhé industriální tradice, nachází tisíce nevyužívaných průmyslových, zemědělských, vojenských či důlních objektů - brownfieldů, které postupně chátrají. Často jsou ekologicky zatížené. Přesto mají šanci na nové využití.

„Tato území mají veliký investiční potenciál. Mohou těžit ze své výhodné polohy, existující infrastruktury či z možnosti zažádat o finanční podporu prostřednictvím strukturálních fondů Evropské unie. V České republice ale zatím neexistuje kompletní databáze brownfieldů, která by obsahovala všechny typy těchto nemovitostí a sledovala jejich předpoklady pro nové využití," říká Zdeněk Jana, ředitel Divize podnikatelských nemovitostí a infrastruktury agentury CzechInvest.

Agentura CzechInvest se proto rozhodla ve spolupráci s jednotlivými kraji zpracovat tzv. Vyhledávací studii brownfieldů. Její předběžné výsledky byly včera zveřejněny v rámci prvního ročníku mezinárodní konference Brownfields Invest Czech. „Na základě již dokončených průzkumů můžeme říci, že na území České republiky se vyskytuje asi 12 000 ha brownfieldů," upřesňuje Zdeněk Jana. „Ze studie vyplývá, že více než 65 % brownfieldů je v soukromém vlastnictví a asi 40 % těchto nemovitostí je nějakým způsobem ekologicky zatížených."

Konference Brownfields Invest Czech, konaná pod záštitou ministerstva průmyslu a obchodu v působivém prostředí zrekonstruované čistírny odpadních vod v Praze Bubenči, pokračuje dnes druhým dnem. „První den patřil odborníkům z Velké Británie. Tato země má za sebou dvacet let zkušeností v oblasti regenerace brownfieldů. Může nám zprostředkovat postupy, které se u nich při regeneraci brownfieldů osvědčily," říká výkonný ředitel agentury CzechInvest Jakub Mikulášek. „Vystoupili zde znalci na odstraňování ekologických zátěží, kteří už realizovali řadu úspěšných projektů," dodává. Partnery konference jsou Britské velvyslanectví v Praze, britská vládní agentura UK Trade & Investment, Sdružení pro zahraniční investice AFI a společnost EarthTech.

„Jsme rádi, že struktura účastníků je příjemně pestrá. Jsou tu soukromí developeři, zástupci finančních institucí, architekti, představitelé krajů, zástupci státní samosprávy i vlastníci brownfieldů," dodává Lenka Pohlodková, projektová manažerka CzechInvestu. „V konferenčních prostorách jsou vystaveny příklady zmapovaných brownfieldů s podrobným popisem lokality. Pokud brownfield investora zaujme, může přímo na místě oslovit jeho vlastníka."


API

Etická linka CzechInvest

Logo ministerstva průmyslu a obchodu ČR