Building Blocks of the Future 2016 představí v Drážďanech novinky v nanotechnologiích
13.6.2016 | CzechInvest | Česká republika a Německo prohlubují spolupráci v nanotechnologickém průmyslu
V úterý 14. června 2016 představí v Drážďanech čeští a němečtí podnikatelé posun v dosavadním bádání v nanotechnologiích a jejich komerčním využití. Zástupci výzkumníků a firem z obou států doplnění o představitele partnerského švédského regionu Skåne se zaměří na podnikání s nanotechnologiemi v energetickém či zdravotnickém průmyslu nebo jejich vliv na moderní analytické nástroje a materiálovou vědu.
Nanotechnologický workshop pořádaný agenturou CzechInvest ve spolupráci s Germany Trade and Invest, ambasádou v Berlíně a Fraunhofer IWS je již druhou akcí tohoto formátu. Loňský, první ročník nanotechnologické konference se konal v Praze. Cílem akce je podpořit a upevnit spolupráci mezi českými a německými firmami a sdílet zkušenosti s komercializací nanotechnologií.
Česká republika může s Německem navázat spolupráci téměř ve všech oborech využívajících nanotechnologie. České společnosti jsou jedním z inkubátorů v oblasti nanovláken a patří mezi světovou špičku v mikroskopii či optice. Mezi českými společnostmi vynikají například TESCAN ORSAY HOLDING, CRYTUR, či IQ Structures. Velmi nadějně se zde rozvíjí také výroba fotokatalytických nátěrů s nanočásticemi oxidu titanu zastoupené společností Advanced Materials - J.T.J., které čistí vzduch. České nanotechnologie lze využít ve zdravotnictví, firma Nanopharma se podílí na vytváření nových orgánů či přikrytí hojících se ran, nanotechnologie se využívají i pro skladování energie v 3D bateriích, čímž se zabývá HE3DA, nebo k čištění kontaminovaných odpadních vod, kterému se věnují společnosti Nano Iron a Asio.
„Building Blocks of the Future pořádáme letos podruhé a rozhodně ne naposledy. Nanotechnologie jsou výrazným trendem současnosti a je velmi důležité, aby zapojené země sdílely své poznatky a zkušenosti s jejich vývojem a komerčním využitím,“ říká Jiří Fusek z pořádající agentury CzechInvest.
Německo v oboru vyniká zejména díky rozsáhlým zkušenostem s komercializací nových poznatků výzkumu a vývoje. Zajímavé využití nanotechnologií nacházejí tradiční zástupci německého průmyslu jako Daimler, Carl Zeiss, Siemens či BASF a posouvají sektor významným způsobem kupředu. Kromě tohoto uplatnění mají německé nanotechnologie unikátní pozici mimo jiné v organické elektronice nebo nových materiálech na bázi uhlíku.
„Nanotechnologie nyní opouštějí fázi napjatých očekávání, aby se staly skrytým šampionem trhu. Zcela jistě stojí za to přezkoumat příležitosti komercionalizace, která řešení založená na nanotechnologiích skýtají,“ uvedl Rainer Mueller, specialista pro nanotechnologie Germany Trade & Invest.
Podrobné informace naleznete na webovém portále www.buildingblocks2016.eu.