Brownfieldy ve Středočeském kraji: nulová šance pro klasické zemědělství a průmysl
7.11.2008 | CzechInvest | 1 500 brownfieldů čeká na investory ve Středočeském kraji.
Hlavní body:
- Podle odhadů agentury CzechInvest je ve Středočeském kraji až 1500 brownfieldů
- Nejvíce brownfieldů pochází z průmyslu a zemědělství (38 % a 37 %), což je o něco vyšší podíl než v celostátním měřítku (33,3 % a 34,9 %)
- Osmdesát čtyři procent brownfieldů prokazatelně netrpí ekologickou zátěží, což je o 32 % více než v celostátním průměru
- Na regeneraci českých brownfieldů je ve zdrojích EU připraveno několik desítek miliard korun
Až tisíc pět set brownfieldů, tedy nevyužívaných a zanedbaných lokalit, čeká na investory ve Středočeském kraji. Vedle chátrajících průmyslových areálů a opuštěných JZD jsou mezi nimi i bývalé vojenské budovy, cukrovary, cihelny, mlýny či malé zámky. Obce nebo podnikatelé na ně přitom mohou od Evropské unie a z národních zdrojů čerpat dotace v celkové výši několika desítek miliard korun. Jak granty získat a co regenerace brownfieldů přináší? To bude tématem již jedenáctého ze série třinácti krajských seminářů agentury CzechInvest. Účast na seminářích je bezplatná a limitovaná jen kapacitou sálů. Přihlášky na www.brownfieldy.cz.
„Využití brownfieldů upřednostňujeme jako nejmoudřejší a nejšetrnější cestu dalšího rozvoje regionu. Dlouhodobě spolupracujeme s agenturou CzechInvest na vytipování vhodných lokalit i na jejich základním zmapování. Rádi bychom, aby se na území celého kraje dařilo vdechnout starým průmyslovým areálům nový život, podobně jako se to podařilo v minulých letech například v Kladně,“ uvedl hejtman Středočeského kraje Petr Bendl.
„Každý z brownfieldů může být vynikající investiční příležitostí,“ říká Alexandra Rudyšarová, pověřená generální ředitelka agentury CzechInvest. „Před rekonstrukcí jsou brownfieldy pro své okolí nechtěnou přítěží, ale díky úspěšné regeneraci se zchátralé objekty mohou stát vyhledávanými centry pro podnikání, zábavu nebo bydlení. Investice do brownfieldu má v mnoha případech výhodu v podobě již vybudované infrastruktury a příznivé polohy v často velmi zajímavých lokalitách. Agentura CzechInvest se proto snaží vysvětlovat investorům všechny výhody i nevýhody tohoto druhu investice a upozorňovat na to, že brownfieldy jsou více než dobrá alternativa k investicím na zelené louce,“ dodává Rudyšarová.
Na semináři se účastníci mimo jiné dozvědí, z jakých zdrojů je možné revitalizaci brownfieldů financovat. Využít lze podporu ze 13 unijních nebo národních dotačních programů. Desítky miliard korun z nich mohou získat projekty od rekonstrukcí železničních vleček po nová centra pro výzkum
a vývoj.
Jedním z programů Evropské unie, který regeneraci brownfieldů podporuje, je i Operační program Podnikání a inovace Ministerstva průmyslu a obchodu. Pracovníci agentury CzechInvest, která program administruje, registrují zřetelný zájem o zprostředkování dotace na rekonstrukci brownfieldů. Důkazem jsou výsledky první výzvy programu Nemovitosti, kde bylo za Středočeský kraj schváleno 39 registračních žádostí o celkovém objemu 873 milionů korun.
Středočeský kraj: lehký průmysl, služby a ekologické zemědělství na vzestupu
Největší počet brownfieldů ve Středočeském kraji má původ v průmyslu a zemědělství
(38 procent a 37 procent), což je o několik procent více než v celostátním průměru. Studie o jejich budoucím využití, kterou společně zpracovaly agentura CzechInvest a Středočeský kraj, ukázala, že tyto brownfieldy již není vhodné využít pro původní účely, tedy klasické zemědělství a klasický průmysl. Namísto toho by měly být využity pro tzv. smíšené funkce, tedy pro bydlení a služby ve městech, pro lehký průmysl a s ním spojené služby a pro projekty tzv. smíšeného zemědělství, jejímiž typickými představiteli jsou agroturistika, biofarmy nebo projekty kombinující bydlení a zemědělskou výrobu.
„Tak zásadní odklon od klasických oborů jakými je zemědělství a průmysl je v rámci české republiky ojedinělý,“ říká Igor Gargoš. „V rámci České republiky by brownfieldy mohly být revitalizovány na klasické průmyslové a zemědělské projekty až z 30 ti procent, zatímco ve Středočeském kraji se jejich podíl blíží nule.“
Studie kraje a agentury CzechInvest dále ukázala, že 83 procent opuštěných areálů v kraji nemá žádnou ekologickou zátěž (v celostátním měřítku 52,4 procenta). Ta se prokázala pouze u tří procent lokalit a u 13 procent lze zátěž předpokládat. V soukromých rukou je 74 procent brownfieldů, 23 procent patří veřejným institucím a u tří procent ještě nebylo vlastnictví určeno.
Národní databáze brownfieldů
Jedním z hlavních témat seminářů je i Národní databáze brownfieldů. Ta obsahuje detailní informace včetně vlastnických vztahů, ekologické zátěže i fotografií ve velkém rozlišení o brownfieldech napříč celou Českou republikou a od začátku roku roste tempem kolem deseti nových lokalit týdně. V současné době mapuje téměř tři stovky areálů. Databáze je volně a zdarma přístupná komukoli na adrese www.brownfieldy.cz. K registraci stačí vyplnit pouze jméno a email.
O Vyhledávací studii
Zdrojem informací o brownfieldech je Vyhledávací studie, kterou v letech 2005 až 2007 zpracovala agentura CzechInvest ve spolupráci s jednotlivými krajskými úřady. Výzkum popsal 2 355 lokalit o celkové rozloze přes 10 000 hektarů, z toho 92 brownfieldů ve Středočeském kraji.
Příklady regenerace brownfieldů ve Středočeském kraji
Pořízení a rekonstrukce objektů bývalé firmy Infusia - Centec automatika v Hořátvi
Společnost Centec automatika, spol. s r. o., zrekonstruovala dlouhodobě nevyužívané budovy v areálu bývalé firmy Infusia pro výrobu technologických zařízení pro nápojový průmysl, farmacii a zdravotnictví. Projekt obsáhl nákup budovy, vypracování projektu pro stavební povolení a samotnou rekonstrukci. Rekonstrukcí byly získány plochy pro výrobu, řízení výroby, výzkum, vývoj a skladování materiálu před jeho zpracováním ve výrobě. Projekt byl podpořen dotací z Operačního programu průmysl a podnikání ve výši 30,8 milionů korun.
Výrobní a distribuční centrum BRALEP Ledčice
Předmětem projektu byla rekonstrukce objektu v části areálu bývalého zemědělského družstva na výrobní a distribuční centrum firmy Bralep s.r.o. v obci Ledčice na Mělnicku podpořená dotací z Operačního programu průmysl a podnikání ve výši 5,6 milionů korun. Z bývalého vepřína a budovy na uskladnění krmiva vznikly výrobní, manipulační a skladovací prostory s patřičným zázemím.
Původní a navrhované využití brownfieldů ve Středočeském kraji
Pro další informace kontaktujte tiskové oddělení agentury CzechInvest
Lucie Kocourková, tisková mluvčí, tel.: 296 342 538, lucie.kocourkova@czechinvest.org