Automobilový průmysl: Nejen montovny, ale i výzkum a vývoj

19.3.2014 | TRADE NEWS | Na automobilový průmysl v Česku se postupně začíná nabalovat také výzkum a vývoj, nejsme tedy pouze montovnou. Z pohledu agentury CzechInvest se jedná o tradiční a páteřní odvětví českého průmyslu, které přitahuje pozornost zahraničních firem a ročně v něm vznikají tisíce nových pracovních míst. Článek Aleše Stavjani, sektorového manažera agentury CzechInvest, uveřejnil magazín Trade News.

Argument, že je Česká republika pouze montovnou, neodpovídá realitě. V dnešní době se často jedná o technologicky náročné, sofistikované provozy vyžadující kvalifikovanou pracovní sílu. Postupně se na výrobu v oblasti automobilového průmyslu začíná nabalovat i výzkum a vývoj, a to i díky kvalitním českým vysokým školám a výzkumným institucím.

KVALITA NA PRVNÍM MÍSTĚ

Od devadesátých let se obraz místního automobilového průmyslu ve vnímání zahraničních firem hodně změnil. Jednak je dnes ŠKODA Auto skutečně globální značkou, která nám dělá výbornou reklamu po celém světě, a zároveň se české prostředí osvědčilo i pro další světové značky. Nejlepší referencí je počet světových dodavatelů, kteří si vybrali Českou republiku jako zemi, v níž chtějí vyrábět. Dalším příkladem mohou být výsledky studie Světového ekonomického fóra, kde v porovnání s ostatními státy Visegrádské čtyřky vychází Česká republika nejlépe. Na základě kvality českých inženýrů a dodavatelů a tradice českého automobilového průmyslu otevřela u nás pobočku pro vývoj celá řada světových firem, například RICARDO, Ingersoll Rand, IDIADA či TRW Automotive. Zázemí pro takové projekty může nabídnout málokdo na východ od naší země, protože levná pracovní síla v tomto případě nehraje nejdůležitější roli.

TRADICE I NOVÉ VÝZVY

Otázkou významu automobilového průmyslu v České republice se zabývá řada odborníků i laiků. Z pohledu agentury CzechInvest se jedná o tradiční a páteřní odvětví českého průmyslu, které přitahuje pozornost zahraničních firem a ročně v něm vznikají tisíce nových pracovních míst.

Sektor automobilového průmyslu je velmi dynamický, a to především díky extrémní konkurenci. V roce 1999 se v regionu střední Evropy (CEE) vyrábělo jen 15,8 % celkové evropské automobilové produkce, o deset let později už čtvrtina a dnes je tento region téměř na jedné třetině evropské produkce. Celý proces ještě podpořila krize v roce 2008, která firmy nutila optimalizovat výrobní procesy a snižovat náklady, aby mohly přežít.

Ceny nových vozidel byly konkurenčním bojem stlačeny spolu s maržemi na limitní hranici. Tlak je ještě umocněn zvýšením prodejů ojetých vozů na úkor nových aut. V rámci nutnosti snižování a optimalizace nákladů firmy počítají každou korunu, euro či dolar a pro západní výrobní společnosti je relokace blíž k odběratelům jedním z řešení a zároveň příležitostí pro Českou republiku. Jednak pro ně skýtá nižší cenu za transport a zároveň se nabízí možnost využít stále ještě levnější pracovní sílu. Vlna investorů přicházejících do České republiky, kterou dnes vidíme, je založena na výrobě, jež je v západních zemích příliš nákladná a neefektivní v porovnání s možnostmi, které nabízí prostředí středoevropského regionu.

Firmy, které jsou na českém trhu již zabydlené, samozřejmě řeší podobné problémy a jsou nuceny zeštíhlovat výrobu a v rámci možností optimalizovat interní procesy od úspor na energiích po větší flexibilitu ve využívání pracovní síly.

BUDOUCNOST? NOVÉ TECHNOLOGIE!

Aktuální světový vývoj napovídá, že v příštím desetiletí se hlavní růst odehraje mimo Evropu, a to samozřejmě přeneseně platí i pro automobilový průmysl. Můžeme tedy očekávat další přesuny a stěhování dodavatelů na rostoucí trhy a využití globalizace ve výrobě autodílů.

V rámci Evropy jako takové si středoevropský klastr svou pozici zřejmě udrží, avšak se statusem quo nepočítejme. Vývoj se ubírá zejména ve směru snižování hmotnosti pomocí většího využití kompozitů a hliníku a boje s downsizingem.

Jakkoliv je ze současného pohledu masové využití „zelených pohonů“ diskutabilní, ze středně a dlouhodobého hlediska se Evropa tímto směrem s největší pravděpodobností vydá, čemuž napovídá i dynamicky rostoucí síť stanic s CNG a vývoj aplikací této technologie do běžného provozu. Na druhou stranu je to také potenciál, který v sobě ukrývá pohon na elektřinu. Získává své fanoušky i u nás, přestože se stále jedná hlavně o tzv. hybridy. Pokrok lze zastavit jen těžko, a jak se říká, štěstí přeje připraveným.


API

Etická linka CzechInvest

Logo ministerstva průmyslu a obchodu ČR