Alexandra Rudyšarová, CzechInvest

Plzeňský vědecko-technologický park, průmyslová zóna Most – JOSEPH, brownfield zrekonstruovaný společností Zambelli-technik nedaleko Českých Budějovic a průmyslový park CTPark Ostrava – to jsou nemovitosti, které v loňském roce nejvíce přispěly k rozvoji podnikání v České republice. Dnes večer si v Karlínském divadle v Praze jejich zástupci odnesli ocenění ze slavnostního vyhlášení osmého ročníku soutěže Podnikatelská nemovitost roku. Tu už tradičně pořádá agentura CzechInvest spolu se Sdružením pro zahraniční investice – AFI a Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR. Zvláštní ocenění manažer podnikatelské nemovitosti roku získal Jaroslav Krch ze zóny Most – JOSEPH.

Ocenění „Podnikatelská nemovitost roku 2007“ si dnes odnesli vítězové v těchto kategoriích:

  • Zóna s největším ekonomickým přínosem: Průmyslová zóna Most – JOSEPH
  • Brownfield roku: Zambelli-technik, spol. s r.o.
  • Podnikatelská nemovitost s největším přínosem pro inovace a výzkum: Plzeňský vědecko-technologický park
  • Průmyslový park s největším ekonomickým přínosem: CTPark Ostrava
  • Manažer podnikatelské nemovitosti: Jaroslav Krch, zóna Most – JOSEPH

„Dobře připravené podnikatelské nemovitosti jsou klíčem k získávání nových investic. Průmyslové zóny, vědeckotechnické parky, prvotřídní kancelářské prostory – bez nich by se Česká republika nemohla několik posledních let držet mezi nejlepšími státy světa v přílivu zahraničních investic,“ ocenila tři desítky všech přihlášených projektů Alexandra Rudyšarová, generální ředitelka agentury CzechInvest.

„Při letošním udělování ocenění Podnikatelská nemovitost roku se setkáváme v pražském Karlíně, který za posledních deset let prošel dynamickými změnami, ať už díky developerům nebo při nápravě následků povodně z roku 2002. Fakt, že se vyhlašování uskutečnilo v této části města, je tak trochu symbolický. Karlín se nachází jen krok od historického centra hlavního města Prahy, ale současně jsou v něm oblasti, které měly v minulosti ryze průmyslový charakter“, dodává Jan Bobek, předseda Sdružení pro zahraniční investice – AFI.

„Brownfieldy do budoucna představují významný potenciál, který bude přitahovat pozornost investorů. Věřím, že se jedná o příslib zajímavého a pozitivního rozvoje měst v naší zemi“, zdůrazňuje Bobek a dodává, že „na projektech souvisejících s revitalizací zastaralých průmyslových areálů participuje i řada členů Sdružení pro zahraniční investice.    

Letošní ročník přinesl novinku v podobě zbrusu nové kategorie Průmyslový park s největším ekonomickým přínosem určené speciálně pro developery poskytující nájemní prostory. „Na začátku devadesátých let bylo nutné, aby výstavbu podnikatelských nemovitostí podporoval stát. Dnes už tuto roli kompletně převzali soukromí developeři. A jsou to právě nájemní prostory, které dnes investoři nejčastěji vyhledávají. Podnikatelská nemovitost roku se vždy snaží odrážet aktuální vývoj na trhu. Proto jsme přidali tuto kategorii,“ vysvětluje Rudyšarová.

Slavnostním večerem provázel Jakub Železný, třem stovkám hostů z řad developerů, regionálních i státních politiků nebo představitelů státní správy zazpívala několik písní Lucie Bílá. „Pro letošní ročník jsme symbolicky vybrali Hudební divadlo Karlín, protože celá čtvrť má za sebou dlouhou průmyslovou historii, která za sebou nechala řadu chátrajících brownfieldů. Ty se však v posledních letech daří měnit na živé prostory pro podnikání, pro bydlení. Právě obnova brownfieldů a podpora technologicky náročných investic jako je výzkum a vývoj nebo služby patří k hlavním prioritám agentury CzechInvest,“ uzavírá Rudyšarová.

Podnikatelská nemovitost roku 2007, ocenění:

  • Zóna s největším ekonomickým přínosem

1. místo: Průmyslová zóna Most – JOSEPH

2. místo: Průmyslová zóna Nádraží Šakvice

3. místo: Strategická průmyslová zóna Ostrava – Mošnov

  • Brownfield roku:

1. místo: Zambelli-technik, spol. s r.o.

2. místo: CTZone Brno

3. místo: KORNET s.r.o. Kraslice

  • Podnikatelská nemovitost s největším přínosem pro inovace a výzkum:

1. místo: Plzeňský vědecko technologický park

2. místo: Technologické inovační centrum ČKD Praha

3. místo: Podnikatelský inkubátor VŠB-TU Ostrava

  • Průmyslový park s největším ekonomickým přínosem:

1. místo: CTPark Ostrava

2. místo: VGP Park Horní Počernice

3. místo: IIG Industrial Park Vyškov

  • Manažer podnikatelské nemovitosti:

Jaroslav Krch, statutární město Most, zóna Most – JOSEPH

 


API

Etická linka CzechInvest

Logo ministerstva průmyslu a obchodu ČR